Mroczniejszy odcień magii, V. E. Schwab - opowieść o czterech miastach

Recenzentki Książek


To opowieść o czterech równoległych miastach – Londynach oraz tajemniczym i odważnym podróżniku. W tej historii istnieje Szary Londyn pod rządami obłąkanego króla Jerzego III, nieprzyjemny i pozbawiony magii, jest również Czerwony Londyn, miejsce tętniące życiem i magią oraz Biały Londyn, gdzie o jakikolwiek rodzaj magii zawzięcie się walczy. Kiedyś istniał ostatni, Czarny Londyn. Teraz to miasto zapomniane przez wszystkich.
Kell zamieszkuje Czerwony Londyn. To jeden z ostatnich magów, którzy potrafią przemieszczać się pomiędzy światami. Jest on ambasadorem reprezentującym rodzinę królewską. Nieoficjalnie szepce się jednak, że oprócz tego zajmuje się przemytem przedmiotów z innych Londynów. To nielegalne i bardzo lekkomyślne. Przekonuje się o tym, gdy w jego ręce wpada kamień z... Czarnego Londynu. Jest pełen ciemnej i nieokiełznanej mocy. Kell dostaje się do Szarego miasta, gdzie poznaje, a właściwie zostaje okradziony i pojmany przez Lili Bard – złodziejkę marzącą o wielkiej przygodzie. Jej życzenie się spełnia, bo to ona staje się towarzyszką Kella w tej niebezpiecznej wyprawie.
„Mroczniejszy odcień magii” to świetnie zbudowane uniwersum, charyzmatyczni i ciekawi bohaterowie oraz dynamiczna akcja, która cały czas zaskakuje. Już od pierwszego rozdziału zachwycił mnie pomysł autorki – wizja równoległych, przepełnionych magią Londynów i Kell, który zwraca uwagę swoją siłą, oryginalną osobowością i magicznymi zdolnościami. Ten świat to kolejne genialnie skonstruowane uniwersum, pełne potencjału, barwne i dające wielkie pole do popisu dla wyobraźni każdego czytelnika.


- Nie zamierzam umierać – oświadczyła. – Nie, dopóki tego nie zobaczę. - Dopóki czego nie zobaczysz? Jej uśmiech się rozszerzył. - Wszystkiego. 
Ta powieść ma wiele zalet. Przede wszystkim muszę pochwalić autorkę za świetnie skontrowanych bohaterów. To oni wciągają nas w swoje przygody, to im kibicujemy do ostatnich stron, trwając w napięciu, czy wyjdą cało i zdrowo ze wszystkich potyczek. Kell jest bystrym, inteligentnym i zaradnym magiem. Lila ma duszę buntowniczki, pragnie wielkiej przygody, to zuchwała, ale równocześnie wywołująca wielką sympatię dziewczyna. Połączenie tych dwoje stanowi najciekawszy i frapujący duet literatury fantasty. Postaci stworzeni przez Schwab są pełnowymiarowi, mają pewną charakterystyczną energię i charyzmę, która sprawia, że nie można oderwać się od książki. Autorka poradziła sobie również w kwestii negatywnych, czarnych bohaterów – są mroczni, ironiczni i bezwzględni.
Styl pisarki to czysta pozycja. Książkę czyta się lekko, od razu wgłębiając się w akcje i zapominając o otaczającym świecie. W powieści występuje narracja trzecioosobowa, dlatego też mamy szersze spojrzenie na całą fabułę. Sceny walki to majstersztyk. Nigdy jakoś specjalnie nie zwracam na nie uwagi, jednak w tym przypadku zauważyłam, że wszelkiego rodzaju potyczki bohaterów są bardzo zgrabnie opisane. Z potrzebną dynamiką, finezją, napięciem i wyczuciem. Autorka nie leci na łeb na szyje z historią, ale też cały czas coś się dzieje – książkę wyróżnia umiejętne stopniowanie akcji.
Schwab miała genialny pomysł na ukazanie magii – jej istoty, tego, czym jest i jak się objawia. Podobnie z uniwersum – mam słabość do książek, których akcja toczy się w Londynie. Dodać do tego kilka Londynów, każdy z inną historią i klimatem jest czymś bardzo nieszablonowym i przyciągającym, przez co „Mroczniejszy odcień magii” jest jedną z najlepszych powieści fantasty, jaką czytałam.
„Mroczniejszy odcień magii” ma zamknięte zakończenie, jednak książka jest częścią cyklu „Odcienie magii”. Schwab doprowadziła wszystkie wątki do końca, jednocześnie pozostawiła sobie otwartą furtkę samym uniwersum – daje ono tak wielkie pole do popisu, że drugi tom zapowiada się niezmiernie ciekawie! Tym bardziej że bohaterowie mają jeszcze sporo przygód przed sobą.
To błyskotliwa książka, z genialnym pomysłem na ukazany świat, cudownymi bohaterami, oraz akcją, która nie pozwoli Wam odłożyć jej ani na chwilę. Zachwyciłam się tą powieścią od razu – zaczynając od pomysłowej okładki i pięknie zaprojektowanych tytułów rozdziałów, po Kella, który stał się moim ulubionym męskim bohaterem i Lilę, będącą przykładem kobiety, która radzi sobie lepiej niż niejeden facet. Jej podejście do życia, energia i uparty charakter wywołają u Was pewnie niejeden uśmiech. I oczywiście magia – jest ona nieodłącznym elementem tej pozycji. Mroczna, przyciągająca, skomplikowana i potężna.
Polecam „Mroczniejszy odcień magii” każdemu, kto jest fanem fantastyki i książek przygodowych. Autorka wykazała się nie tylko pomysłowością, ale również wielkim talentem pisarskim. Jeśli lubisz inteligentnych i zaradnych bohaterów, dużo akcji i ciekawe, magiczne uniwersum, to „Mroczniejszy odcień magii” spełni Twoje wymagania!
Ocena: 5/5
Recenzja: Gaba Rutana
Recenzja powstała przy współpracy z portalem,

INFORMACJE:
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Cykl: Odcienie magii, #1
Gatunek: fantastyka
Liczba stron: 402